Kas yra namo energetinis efektyvumas ir kaip jį pagerinti?

Šiomis dienomis daug kalbama apie pastatų energetinį efektyvumą. Tai lemia ne tik griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai, bet ir sudėtinga ekonominė situacija bei kylančios elektros energijos ir šildymo kainos. Vadinamieji pasyvūs namai gali padėti įveikti visas šias problemas, tačiau ką daryti, jei gyvenate senesnės statybos name? Kokie sprendimai gali pagerinti jo energetinį efektyvumą?

Kas yra energetinis efektyvumas?

Nors šia tema daug kalbama žiniasklaidoje, neturint sąsajų su statybų sektoriumi energetinio efektyvumo terminą suprasti gali būti sudėtinga. Bendruoju atveju energetinis efektyvumas apibrėžiamas kaip sutaupyto ir suvartoto energijos kiekio santykis. Paprasčiau sakant, kuo efektyviau energija vartoja namas, tuo jis yra energetiškai efektyvesnis. Tai apima įvairius sprendimus, mažinančius elektros ir dujų suvartojimą, ir natūralių atsinaujinančių išteklių naudojimą, pavyzdžiui, saulės energijos.

Kaip pagerinti namo energetinį efektyvumą?

Kai statomi nauji namai, pasižymintys itin mažu energijos suvartojimu, taikoma daugybė įvairių technologijų. Visų pirma, svarbus projektas, kuriame daug dėmesio skiriama natūraliai saulės šviesai – pagal tai planuojamos patalpos. Kuo daugiau natūralios saulės šviesos, tuo namuose bus šilčiau, be to, mažiau reikės naudoti elektros energijos apšvietimui. Deja, renovuojant anksčiau statytą namą, jo projekto pakeisti dažniausiai nėra įmanoma arba tai sudarytų pernelyg didelius kaštus.

Kitas aspektas, nuo kurio priklauso namo energetinis efektyvumas yra šilumos izoliacija. Renovuojant senesnius namus, tai padidinti izoliaciją įmanoma apšiltinant sienas, grindis ir stogą, taip pat užtikrinant langų ir durų sandarumą.

Taip pat svarbu rinktis ekonomiškus ir tvarius sprendimus šildymui – jis sudaro bene didžiausias energijos sąnaudas. Seni katilai dažnai yra ne tik mažai efektyvūs, bet ir taršūs, todėl jie turėtų būti keičiami moderniais, užtikrinančiais didelį našumą ir mažinančiais neigiamą poveikį aplinkai.

Modernūs sprendimai namo energetiniam efektyvumui gerinti

Vienas populiariausių sprendimų mažinant energijos suvartojimą namuose, yra šilumos siurblių naudojimas. Tai gali būti tiek oras-oras, tiek oras-vanduo sistemos. Jos suvartoja nedaug energijos, tačiau sukuria daug šilumos. Žinoma, tokių sistemų naudojimo efektyvumas priklausys nuo namo izoliacijos, tad į tai reikia atsižvelgti.

Šilumos siurbliai naudoja elektros energiją ir absorbuoja šilumą iš aplinkos, todėl nesusidaro CO2 ar kietųjų dalelių. Keičiant seną taršų katilą į šilumos siurblį, galima pasinaudoti valstybės parama – tai sumažina šildymo sistemos renovacijos išlaidas, o namo energetinis efektyvumas padidėja.

Dar vienas sprendimas – saulės kolektoriai. Jie dažnai naudojami tiek pasyviuose, tiek ir renovuotose senos statybos namuose. Nors gyvename tokiomis klimato sąlygomis, kai saulėtų dienų nėra itin daug, vis tiek galima sumažinti energijos suvartojimą saulės sąskaita. Jei ši energija naudojama vandens pašildymui, jos dažniausiai užtenka, ypač vasarą.

Namo energetinis efektyvumas priklauso nuo daugybės aspektų, tačiau naudojant modernius šiuolaikiškus sprendimus galima sumažinti kiekvieno statinio suvartojamą energijos kiekį. Pasikonsultuokite su specialistais ir jie patars, kokie sprendimai geriausiai tiktų individualiu atveju.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *