Nors trumparegystė yra laikoma regos sutrikimu, kartais girdime vartojant šį terminą kaip metaforą. Kai sakoma, kad kažkokiam žmogui yra trumparegystė dėl to, kad jis nedaug mato į tolį. Kai jis gyvena šia diena, bet negali mąstyti apie bent šiek tiek tolimesnę ateitį. Tikrąją fizinę trumparegystę gali paveikti akiniai, juodi ir rudi lęšiai, lazerio operacijos, gal net regėjimą stiprinantys vitaminai. O ką gali padėti tiems žmonėms, kuriems yra vadinamoji proto trumparegystė? Diskutuojame apie tai.
Aušra, psichologė
Mūsų kultūroje psichiniai sutrikimai ar net mažesni intelektiniai gabumai yra tuojau pat stigmatizuojami. Manau, sakyti, kad žmogui yra trumparegystė vien todėl, kad jis mąsto kitaip nei tu, kad jis gal vadovaujasi kitokiomis išgyvenimo strategijomis, yra blogai. Juk mes turime matyti žmones kaip skirtingus, o ne kaip ligonius vien todėl, kad jie kitokie nei tu. Jeigu žmogaus charakteris tikrai yra toks, kad jis nemėgsta daug planuoti į priekį, tai tokiu atveju tu nieko ir negali padaryti. Yra, kaip yra. Nors Vakarų bėgančioje kultūroje tai bus laikoma kvailesniu dalyku, tačiau, pavyzdžiui Rytuose, kaip tik toks gyvenimo būdas ir bus laikomas pačiu protingiausiu, kaip idealu. Mokėjimu gyventi akimirka, akimirkoje, o ne kelti pačius aukščiausius lūkesčius sau ir kitiems, galiausiai, gyventi kažkaip taip, kad tik bėgtum ir viską darytum. Kai sakome – trumparegystė – omenyje turime konkrečią ligą, o ligą yra tai, kas priešinga sveikatai. Tačiau kalbant apie žmogaus charakterį, toks palyginimas ir nuskamba kaip įžeidimas.
Jurgita, akių gydytoja
Optikos ir medicinos pasaulyje realiai trumparegystė tikrai nėra pats sudėtingiausias dalykas, koks gali būti. Jį sukeliaspecifiniai tinklainės ir akies lęšio ryšiai, kai vaizdas projektuojasi ne geltonajame taške, o kitoje tinklainės vietoje. Tai gali būti pagydoma lazeriu įpjaunant lęšiuką taip, kad spinduliai kristų kitu kampu. Taip sakant, atitaikant lūžio tašką taip, kad jis būtų tame geltonajame taške. Tada žmogus ima matyti vaizdą taip, kaip reikia. Tačiau tą lūžio tašką lygiai taip pat sėkmingai pakeičia ir kontaktiniai lęšiai bei akiniai. Žinoma, kiekvienas žmogus renkasi pagal save, kas jam yra patogiausia. Vieni mėgsta apskritai pamiršti turį kažkokių regos sutrikimų, todėl tiesiog džiaugiasi lazerio operacijos poveikiu. Kiti mėgsta kartais užsidėti akinius ir jausti jų svorį ant nosies. Treti mėgsta savo regos problemas paslėpti po kontaktiniais lęšiais.